LEawards

Past MacConnell Award Winners

LEsolutions Online Awards

2019 Winner

Canyon View HS

Canyon View High School

Agua Fria Union High School District #216
Waddell, AZ
DLR Group
View presentation

2019 Finalists

Farmington HS

Farmington High School

Davis School District
Farmington, UT
VCBO Architecture
View presentation

Pathfinder KC

Pathfinder Kindergarten Center

Mukilteo School District
Everett, WA
DLR Group
View presentation

2018 Winner

South Melbourne Primary School

South Melbourne Primary School

Melbourne, Victoria, Australia
Hayball
View presentation

2018 Finalists

Pathways Innovation Center

Pathways Innovation Center + Roosevelt High School

Natrona County
Casper, WY
Cuningham Group Architecture, Inc. in partnership with MOA Architecture
View presentation

ELC

SAMi Environmental Learning Center

Tacoma Public Schools
Tacoma, WA
McGranahan Architects
View presentation

2017 Winner

Caulfield Grammar School

Caulfield Grammar School

Melbourne, Victoria, Australia
Hayball
View presentation


2017 Finalists

Hazel Wolf

Hazel Wolf: E-STEM K-8 School

Seattle, Washington
NAC Architecture
View presentation


Carter G. Woodson Education Complex

Carter G. Woodson Education Complex

Buckingham County Public Schools
Dillwyn, VA
VMDO Architects
View presentation

2016 Winner

Fairchild Wheeler Interdistrict Magnet Campus

Fairchild Wheeler Interdistrict Magnet Campus

Bridgeport Public Schools
Bridgeport, Connecticut
JCJ Architecture
View presentation


2016 Finalists

Cherry Crest Elementary School

Cherry Crest Elementary School

Bellevue School District
Bellevue, Washington
NAC Architecture
View presentation


Robert R. Shaw Center for STEAM

Robert R. Shaw Center for STEAM

Katy Independent School District
Katy, Texas
Stantec Architecture Inc.
View presentation

2015 Winner

Dr. Phinnize J. Fisher Middle School

Dr. Phinnize J. Fisher Middle School

Greenville County Schools
Greenville, South Carolina
McMillan Pazdan Smith Architecture in Association with Co-Design Architect Fielding Nair International
View presentation


2015 Finalists

Alexandria Area High School

Alexandria Area High School

Alexandria School District 206
Alexandria, Minnesota
Cuningham Group Architecture, Inc.
View presentation


Ernest S. McBride High School

Ernest McBride, Sr. High School

Long Beach Unified School District
Long Beach, California
LPA, Inc.
View presentation


Raisbeck Aviation High School

Raisbeck Aviation High School

Highline School District
Tukwila, Washington
Bassetti Architects
View presentation

2014 Winner

Trillium Creek Primary School

Trillium Creek Primary School

West Linn-Wilsonville School District
West Linn, OR
Dull Olson Weekes-IBI Group
View presentation


2014 Finalists

Marine Science Magnet High School of Southeastern Connecticut

Marine Science Magnet High School of Southeastern Connecticut

LEARN Regional Educational Cooperative
Groton, CT
JCJ Architecture
View presentation


Vashon Island High School

Vashon Island High School

Vashon Island School District
Vashon Island, WA
Integrus Architecture
View presentation


Wilkes Elementary School

Wilkes Elementary School

Bainbridge Island School District
Bainbridge Island, WA
Mahlum
View presentation

2013 Winner

Booker T. Washington STEM Academy

Booker T. Washington STEM Academy

Champaign Unit 4 SD
Champaign, IL
Cannon Design
View presentation


2013 Finalists

Community Learning Campus (CLC), Olds

Community Learning Campus (CLC), Olds

Chinook's Edge School Division and Olds College
Olds, Alberta, Canada
Group2 Architecture Interior Design Ltd.
View presentation


Douglas Park Elementary

Douglas Park Elementary

Regina Schools
Saskatchewan, Canada
Fielding Nair International / Number TEN Architectural Group
View presentation


Meadowdale Middle School

Meadowdale Middle School

Edmonds SD
Lynnwood, WA
Integrus Architecture
View presentation

2012 Winner

Joplin Interim High School

Joplin Interim High School

Joplin Public Schools
Joplin, MO
CGA Architects / DLR Group
View presentation


2012 Finalists

Kathlyn Joy Gilliam Collegiate Academy

Kathlyn Joy Gilliam Collegiate Academy

Dallas ISD
Dallas, TX
SHW Group
View presentation


Machias Elementary School

Machias Elementary School

Snohomish School District
Snohomish, WA
NAC|Architecture
View presentation


Riverview Elementary

Riverview Elementary

Snohomish School District
Snohomish, WA
NAC|Architecture
View presentation

2011 Winner

Marysville Getchell High School Campus

Marysville Getchell High School Campus

Marysville School District
Marysville, Washington
DLR Group


2011 Finalists

Blue Valley Center for Advanced Professional Studies

Blue Valley Center for Advanced Professional Studies

Blue Valley Schools
Overland Park, Kansas
Perkins+Will


Helen M. Knight Elementary

Helen M. Knight Elementary

Grand County School District
Moab, Utah
MHTN Architects, Inc.


Su Valley Jr/Sr High School

Su Valley Jr/Sr High School

Matanuska Susitna Borough School District
Talkeetna, Alaska
McCool Carlson Green Architects

2010 Winner

Lynnwood High School

Lynnwood High School

Edmonds School District
Bothell, Washington
Bassetti Architects


2010 Finalists

Saddlebrook Joint-Use Facility

Saddlebrook Joint-Use Facility

Omaha Public School District
Omaha, Nebraska
BCDM Architects


V. Sue Cleveland High School

V. Sue Cleveland High School

Rio Rancho Public Schools
Albuquerque, New Mexico
Van H. Gilbert Architect PC and Fanning Howey

2009 Winner

Rosa Parks School and Community Campus at New Columbia

Rosa Parks School and Community Campus at New Columbia

Portland Public Schools
Portland, Oregon
Dull Olson Weekes Architects


2009 Finalists

Palmer Ridge High School

Palmer Ridge High School

Lewis Palmer School District #38
Monument, Colorado
H + L Architecture


Park City High School

Park City High School

Park City School District
Park City, Utah
VCBO Architecture

2008 Winner

Northwest Career & Technical Academy

Northwest Career & Technical Academy

Clark County School District
Las Vegas, Nevada
SH Architecture

2007 Winner

Carl Wunsche Sr. High School

Carl Wunsche Sr. High School

Spring Independent School District
Spring, Texas
SHW Group LLP

2006 Winner

Fossil Ridge High School

Fossil Ridge High School

Poudre School District
Fort Collins, Colorado
RB+B Architects, Inc.

2005 Winner

White River High School

White River High School

White River School District
Buckley, Washington
INTEGRUS Architecture

2004 Winner

West Point Junior High School

West Point Junior High School

Davis School District
West Point, Utah
VCBO Architects

2003 Winner

Reece High School

Reece High School

Barrington School District
Tasmania, Australia
Prakash Nair Consulting
Glenn Smith & Associates

2002 Winner

Crosswinds Arts & Science Middle School

Crosswinds Arts & Science Middle School

East Metro Integration School District
Woodbury, Minnesota
Cuningham Group Architecture, P.A.

2001 Winner

Henry Ford Academy of Manufacturing Arts and Sciences

Henry Ford Academy of Manufacturing Arts and Sciences

Wayne County School System
Dearborn, Michigan
Concordia, Inc.

2000 Winner

WMEP Interdistrict School

WMEP Interdistrict School

West Metro Education Program
Minneapolis, Minnesota
Cuningham Group Architecture, P.A.

1999 Winner

Edmonds Woodway High School

Edmonds Woodway High School

Edmonds School District No. 15
Lynnwood, Washington
Bassetti Architects

1998 Winner

Buckeye Valley Middle School

Buckeye Valley Local Schools
Delaware, Ohio
Planning Advocates, Inc.
Buehrer Group

1997 Winner

Conifer High School

Jefferson County School District R-1
Lakewood, Colorado
The LKA Partners, Inc.

1996 Winner

Discovery Middle School

Vancouver Public Schools
Vancouver, Washington
LSW Architects, P.C.

1996 Finalist

Stanley M. Makowski Early Childhood Center

Buffalo Public Schools
Buffalo, New York
Passantino & Bavier, Inc.
Foit-Albert Associates

1995 Winner

Hollywood Elementary School

St. Mary's County Public Schools
Hollywood, Maryland
Grimm & Parker, P.C.

1995 Finalist

Onate High School

Las Cruces Public Schools
Las Cruces, New Mexico
SHW Group LLP
Nims Calvani & Associates

1994 Winner

Heritage Oak Elementary School

Dry Creek Joint Elementary School District
Roseville, California
City of Roseville Parks & Recreation - Partner
Stafford, King & Associates

1993 Winner

The Peter Johansen High School

Modesto, California
Wolf/Lang/Christopher

1993 Finalist

City School District of Hammond

Hammond, Indiana
Nancy R. Smith Co./Planning Advocates
Fanning/Howey Associates, Inc.

1992 Winner

Manatee Community College, South Campus

Venice, Florida
Richard G. Allen

1991 Winner

Belle Valley Elementary School

Millcreek Township School District
Erie, Pennsylvania
Ingraham Planning Associates
Hallgren, Restifo & Loop

1991 Finalist

Santa Fe Community College

Santa Fe, New Mexico
Greer/SJCF Inc.