Pacific Northwest Region


Past Winners

Pinnacle Award
2017
Pinnacle Winner Elbow Park School, Calgary, Alberta
Gibbs Gage Architects
Calgary Board of Education
Merit Award Alaska Airlines Center, University of Alaska Anchorage
Anchorage, Alaska
MCG Architects
University of Alaska
Jury's Award Chief Crowfoot School, Siksika, Alberta
Gibbs Gage Architects
Siksika Board of Education
2016
Pinnacle Winner Mulgrave Senior School Addition
West Vancouver, BC
HDR | CEI Architecture Associates, Inc.
Projects of Recognition
Projects of Distinction Belmont Secondary School
Langford, B.C.
Thinkspace Architecture Planning Interior Design

Redington Junior/Senior High School
Wasilla, AK
NAC Architecture and Wolf Architecture
People's Choice Overall Belmont Secondary School
Langford, BC
Thinkspace Architecture Planning Interior Design
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2015
Pinnacle Winner Vashon Island High School
Vashon Island, WA
Integrus Architecture
Projects of Recognition Norma Rose Point Elementary
Thinkspace

Cherry Crest Elementary
NAC Architecture
Projects of Distinction Mar Jok Elementary
Thinkspace

Barnette Magnet School
McCool Carlson Green Architects
People's Choice Overall Seven Stones Community School
Number TEN Architecture Group
People's Choice Most Innovative The Energetic Learning Campus
KMBR Architects Planners Inc.
Lighthouse Award
Design Concept Award
2014
Pinnacle Winner Trillium Creek Primary School
West Linn, OR
Projects of Recognition Raisbeck Aviation High School
Tukwila, WA
Bassetti Architects

Pacific High School
Sitka, AK
McCool Carlson Green
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2013
Pinnacle Winner
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2012
Pinnacle Winner Mt. Hood Early Learning Center
Mt. Hood Community College/Headstart
Mahlum Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2011
Pinnacle Winner Su Valley Jr. / Sr. High School
Talkeetna, AK
McCool Carlson Green Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2010
Pinnacle Winner Fred and Sara Machetanz Elementary School
Wasilla, AK
McCool Carlson Green
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2009
Pinnacle Winner Charles Dickens Elementary School
Vancouver School Board / District #39
Stantec Architecture Ltd.
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2008
Pinnacle Winner Rosa Parks School/ New Columbia Community Campus
Portland Public Schools
Dull Olson Weekes Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2007
Pinnacle Winner Rosa Parks Elementary School
Lake Washington School District
Mahlum Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2006
Pinnacle Winner Chugach Optional Elementary School
Anchorage, AK
McCool Carlson Green Architects
Projects of Recognition Nathan Hale High School Performing Arts Center
Seattle, WA
Mahlum Architects
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2005
Pinnacle Winner Spruce Ridge School
Estevan, Saskatchewan
Friggstad Downing Henry Architects
Projects of Recognition Valerie A. Larson Family Resource Center
Dillingham, AK
Charles Bettisworth & Co. Inc. / Bristol Bay Native Association

Phantom Lake Elementary School
Bellevue, WA
Northwest Architectural Company / Bellevue School District
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2004
Pinnacle Winner Northshore Junior High
Bothel, WA
Mahlum Architects
Projects of Recognition Mattie McCullough Elementary School
Red Deer, Alberta
Group 2 Architecture Engineering Interior Design

The Truman Center
Federal Way, WA
Mahlum Architects
Projects of Distinction Canby Applied Technology Center
Dull Olson Weekes Architects, P.C.
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award Greenwood Elementary
BLRB Architecture Planning Interiors
Design Concept Award Calgary Sustainable Education Initiative
Group 2 Architecture Engineering
2003
Pinnacle Winner Sullivan Heights, Surrey School District #36
Surrey, British Columbia
Grant and Sinclair Architects Ltd.
Projects of Recognition
Projects of Distinction Kirkland Junior High
Kirkland, WA
Northwest Architectural Company

Seminar II: The Evergreen State College
Olympia, WA
Mahlum Architects
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award Community Learning Campus
Olds, Alberta Canada
Group 2 Architecture Engineering
2002
Pinnacle Winner Redmond Junior High School
Lake Washington School District
McGranahan Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction The Truman Center
Federal Way, WA
Mahlum Architects
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award Kiana K-12 School
Kiana, AK
Krochina Architects AIA
Design Concept Award Ben Franklin Elementary School
Kirkland, WA
Mahlum Architects
2001
Pinnacle Winner Madison Elementary School
Olympia, WA
Thomas Cook Reed Reinwald Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
2000
Pinnacle Winner Ballard High School
Seattle, WA
Mahlum Architects

Maplewood Elementary School
Puyallup, WA
Burr, Lawrence, Rising + Bates Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award
1999
Pinnacle Winner Ecole Ste. Marguerite Bourgoeys
Calcalry Roman Catholic
Gibbs Gage Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction West Linn H.S.
West Linn, OR
Dull Olson Weeks Architects I.V. Macklin Public School, Grand Prairie, Alberta, Workun Garrick Architects and Associates, Inc.
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award Olympia High School
Olympia, WA
Burr Lawrence Rising + Bates Architects
Design Concept Award
1998
Pinnacle Winner M.C. Knoll / St. Michaels School
Yorkton Public / Yorkton Catholic Schools
Friggstad Downing Henry Architects
Projects of Recognition
Projects of Distinction
People's Choice Overall
People's Choice Most Innovative
Lighthouse Award
Design Concept Award


Distinguished Service Award
Year Chapter
2013 Alberta Claudia Alaeddine
British Columbia Hugh Skinner Craig Harris
Washington Shannon McLaughlin Laurie Pfarr
2012 British Columbia Gregg Brown
Saskatchewan David Edwards
Washington Philip Riedel Craig Stauffer
2011 Alaska Jessica Cederberg
Oregon Marcia Arganbright Renee Kroupa
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004 International Catherine Fritz Andrew Farnum
Alaska Mary Carey Cole Saxton Terry Hyer
2003 International Merle Kirkley
2003 Regional Cristina Marghetti
2002 International Hugh Skinner Gretchen DeDecker
Regional Lynn Abbott
2001 International Kathy Christy
Regional Fred Long
2000 International David Purdy
1999 International Chas Chisom
Regional Jim Jennings
1998 International Steve Young
Regional Steve Young
1997 International Bill Morley
Regional Jim Hanson


Service Citations
Year Chapter
2013 Alaska Jason Gamache Terry Hyer Sam Kito
British Columbia Kendall Jessiman Judy Shoemaker
Saskatchewan Gary Merkowsky
Washington Greg Brown Linda Jackson
2012 Alaska Kimberly Andrews David Ferree Larry Morris
Alberta Laurel Udell Judith Wright David Molinaro
British Columbia Maureen Corwin Pamela Doherty Judy Shoemaker
Montana Nick Salmon
Washington Nora Vivarelli Nick Cho Noah Greenberg
2011 Alaska Matt Raney Larry A. Morris
Alberta Claudia Aldaeddine Judith Wright
Oregon/SW Washington Jason Beam Susan Steinbrenner
Saskatchewan John Malcolm Daryl Boehme
Washington Robert Allen Kellie Kaiser
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004 International Richard H. Higgins
Alaska Mary Carey Cole Saxton Terry Hyer
Alberta Laurel Cook Craig Webber Richard Mysliwy
British Columbia Kerry Magnus Craig Harris Yvonne Hartfiel
Oregon/SW Washington Renee Kroupa
Saskatchewan Lawrence Dressel
Washington Rebecca Baibak Stu Stovin Kelly Tanner
2003 International Jim C. Alkins Mary C. Cary Kathy Christy
Alaska Tim Merrick Kathy Christy Cole Saxton
British Columbia Kendall Jessiman Rick Hume Kim Milburn
Oregon/SW Washington Mark Severson
Washington Rebecca Baibak Stu Stovin Debra Fulton
2002 International David Edmunds Fred Long Steve Olson
Alaska Steve Cropsey Jerry Winchester
Alberta Doug Ramsey Laurel Cook Hal Owens
British Columbia Gregg Brown Jim Meiklejohn Marty Cole
Oregon/SW Washington Tom McMullen Vaugn Lien Richard Higgins
Saskatchewan Blair Alderton Don Pearson Cal Kirby
Washington Bill Chaput Cherri Hendricks Jay Peterson
2001 International Lynn Abbot Richard Gessford
Alaska Mary Cary Catherine Fritz Gary Pohl
Alberta Andrew Farnum John Wheatley
British Columbia Jim Alkins Bob McDonell Judy Shoemaker
Saskatchewan Rod Hoffart Nelson Wagner
Washington Edward Peters Karen Snope Bill Chaput
2000 Alaska Mary Cary Terry Hyer
Alberta Eric Lumley Laurel Cook Wayne Heartwell
British Columbia Bill Low Bob McDonnell
Saskatchewan Bron Nurkowski Lawrence Dressel Daryl Boehme
Washington Jay Peterson Jack Hutteball Ralph Saxton
1999 Alaska Ray Amsden Gary Pohl
Alberta Richard Mysliwy David Edmunds Stan Laba Gerry Stead
British Columbia Sebastian Butler Ken Webber Grant Smith Hugh Skinner
Idaho Mike Patano
Oregon/SW Washington Renee Kroupa Richard Gessford Dan Sandell
Saskatchewan Dave Edwards Tom Meldrum Gary Merkowsky
Washington Gretchen DeDecker Merle Kirkley
1998 International Obert Friggstad Ed Humble Richard Mysliwy
Alaska Catherine Fritz Len Mackler
Alberta David Clinckett Jim Delaney Richard Mysliwy Doug Ramsey John Wheatley
British Columbia Bob McDonnell Mike Irving
Oregon/SW Washington Charlie Demming Dan Sandell
Saskatchewan Paul Baskey Obert Friggstad Jim Kress John Malcolm
Washington Ed Humble Jay Peterson Ralph Saxton
1997 Alaska Jim Sheperd
Alberta Adrian Lefebvre Tom Tittemore
British Columbia Hans Schneider Hugh Skinner Ken Webber
Idaho James Patano Deb Stage
Oregon/SW Washington Darwin Doss
Washington Harry Bower Gretchen DeDecker Gary Nelson